İNGİLTERE

İngiltere Vizesi | Yatırımcı Vizesi (Tier 1)

BAŞKENT

Londra

ZAMAN DİLİMİ

UTC 0:00

YÜZÖLÇÜMÜ

243,610 km2

KONUŞULAN DİLLER

İngilizce

EN YAKIN ÜLKELER

İrlanda, Hollanda, Belçika, Fransa

KONUM

Batı Avrupa

NÜFUSU

63,742,977

PARA BİRİMİ

İngiliz Poundu (GBP)

VİZESİZ ÜLKELER

Vizesiz Ziyaret Edilebilen 157 Ülke

İngiltere oturma izni için izlenebilecek çeşitli yollar bulunur. İngiltere vizesi türlerinden biri de (Tier 1) Yatırımcı vizesidir, bu İngiltere vizesi türü İngiltere’ye yerleşmek için önemli bir mali yatırım yapan yüksek gelirli bireyler için Puanlamaya Dayalı Sisteme bağlı bir kategoridir.

Uygunluk ve Kuşullar

01.09.2015’ten itibaren İngiltere vizesi Tier 1 kategorisinde Yurtdışı Adli Sicil Belgesi Koşulu

Lütfen unutmayın: 06/04/2015’te İngiltere vizesi Tier 1 (Yatırımcı) için takip edilen yolda önemli değişiklikler yürürlüğe girmiştir

 • İngiltere vizesi için başvuranlar, ilk başvurularını yapmadan önce İngiltere denetimi altındaki bir yatırım banka hesabına sahip olmalıdır – iş departmanımız bu hesabın açılmasına yardım edebilir;
 • İngiltere vizesi Tier 1 kategorisi için başvuracaklar en az 18 yaşında olmalıdır; yaş sınırı 16’dan 18’e yükseltilmiştir;
 • Başvuru sahiplerini, yatırımlarının bir bölümünü zararına sattıkları taktirde, ekstra sermaye yatırımı yapmalarına artık gerek yoktur ancak sermayelerinin tamamını yatırım portfolyolarında tutmaları gerekmektedir. Yatırımcı sermayeden para çekmediği taktirde yatırım alış ve satışına izin verilmeye devam edilecektir.

İngiltere vizesi için 2001’den itibaren yabancı yatırımcılara İngiltere’ye gelmeleri için ekstra teşvikler sunulmuştur. Eğer büyük meblağlarda yatırım yaparlarsa daha hızlı yerleşebilirler ve yerleşime uygunluklarını kaybetmeksizin, İngiltere dışında daha uzun zaman geçirebilirler

 İlk Başvuru

06.04.2014’ten bu yana, İngiltere vizesi için başvuru yapacakların vizeye başarıyla başvurabilmesi için toplamda en az 75 puan alması gerekir ve puanları aşağıdaki yöntemlerle elde edebilir:

 • Denetlenen bir finans kurumunda bulunan ve İngiltere’de kullanılabilen, kendisine ait en az 2 milyon £’a sahip olduğunun yazılı delilini sunmak;
 • İngiltere vizesi için 06/04/2015’ten bu yana başvuru sahiplerinin ilk başvurularını yapmadan önce İngiltere denetimi altındaki bir yatırım banka hesabına sahip olması gereklidir – iş departmanımız bu hesabın açılmasına yardım edebilir;

Bu İngiltere vizesi türüne hak kazanmak için başvuru sahibinin yukarıdaki seçeneklerden birini kullanarak 75 puan elde etmesi gerekir. Yatırımcılar için İngilizce veya geçim koşulları bulunmaz.

Yatırım Seçenekleri

İngiltere vizesi Tier 1 için paranın başvurudan 3 ay öncesinden itibaren banka hesabında tutulması gereklidir. Eğer para banka hesabı ya da portfolyda 3 aydan daha kısa süredir tutuluyorsa, bu dururmda paranın kaynağını belirlenmiş belgeler ile kanıtlamak zorunluğu bulunur. En düşük yatırım miktarı olan 2 milyon £ ilk başvuru için yeterlidir, ancak yeni kanuna göre yerleşim için seçilme süresi, yatırım yapılan miktara göre değişir, 3 kategori bulunur:

 • 2 milyon £ ve fazlası
 • 5 milyon £ ve fazlası
 • 10 milyon £ ve fazlası

 

En az 2 milyon £’un, İngiltere’de İngiliz Devlet Tahvilleri, İngiltere’de kayıtlı aktif ve işlem gören şirketlerde hisseli sermaye vasıtasıyla, belirli tarihten 3 ay içinde yatırım yapılmış olması gerekir. Eğer Tier 1 (Yatırımcı) olarak Giriş İzni aldıysanız, o zaman belirli tarihiniz İngiltere’ye giriş tarihinizdir. Eğer Tier 1 (Yatırımcı) olarak İngiltere vizesi aldıysanız, belirli tarihiniz oturma izninizin verilme tarihidir.

İngiltere vizesi Tier 1 (Yatırımcı) için paranın İngiltere’de kullanılabilir olması gerekir, bunun anlamı İngiltere merkezli bir finans kurumunda olması veya İngiltere’nin dışında tutuluyorsa İngiltere’ye transfer edilebilir ve Sterlin’e çevrilebilir olmasıdır. Belirlenen belgeler sunulduğu taktirde bu para, başvuru sahibinin nikahlı veya nikahsız, karşı cins ya da hemcins eşine ait parayı da kapsayabilir.

Sermaye Kaynakları

İngiltere vizesi Tier 1 (Yatırımcı) almak için paranın kaynağıyla ilgili belirlenen kanıtları sunmak zorunludur. Bu durumda sermaye kaynağı aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Bağış
 • Satış senedi
 • Bir işle ilgili kanıt
 • Vasiyet
 • Boşanma Anlaşması
 • Ödül
 • Diğer kaynaklar – duruma göre değerlendirilen belli kanıtlar sunulmalıdır. Konu hakkında, ilgili Büyükelçilik/İç İşleri Bakanlığı’yla ilişki kurabiliriz.

Tier 1 (Yatırımcı Vizesi) Süresi

İlk kez başvuranlara 3 yıl ve 4 ay giriş izni verilecektir. Başka bir göçmenlik kategorisinden geçiş yapıyorlarsa üç yıllık İngiltere oturma izni verilecektir.

Yerleşim ve Süresiz Oturma İzni (ILR)

İngiltere yatırımcı vizesi yerleşime hak kazanma süresi aşağıdaki gibidir:

 • Eğer 2 milyon £’luk yatırım yapıldıysa 5 yıl; veya
 • 5 milyon £’luk yatırım yapıldığı noktadan itibaren 3 yıl; veya
 • 10 milyon £’luk yatırım yapıldığı noktadan itibaren 2 yıl;

Bu sebeple, ilk başvuruyu 06.11.2014’ten önce yapanlar için 1 milyon £’luk yatırım yapanlar ile diğer tüm başvuru sahipleri için 2 milyon £’luk yatırım yapanların, 5 yerleşim yılını doldurarak İngiltere yatırımcı vizesi için başvuru yapma amacıyla, vizelerini 2 yıllığına uzatması gerekecektir.

Vatandaşlık başvurusu yapanlarla ilgili koşullar değişmemiştir ve eğer İngiltere eknomisine 10 milyon £’luk yatırım yaparak, iki yıl içinde süresiz İngiltere oturma izni almış olsalar bile, vatandaşlık başvurusu yapabilmeleri için yine de 3 yıl daha beklemeleri ve ikamet koşullarına uygun olmaları gerekmektedir.

İzin Verilen Bulunmama Süresi

İngiltere vizesi Tier 1 (Yatırımcı) göçmenlerin, 2 yıl (10 milyon £’luk yatırım yapanlar), 3 yıl (5 milyon £’luk yatırım yapanlar) veya 5 yıl sonra (ilk başvurusunu 06.11.2014’ten önce yapanlar için 1 milyon £, diğer tüm başvuru sahipleri için 2 milyon £’luk yatırım yapanlar) kalıcı İngiltere oturma izni için başvurmaya haklarını kaybetmeksizin, her takvim yılında en fazla 180 güne kadar İngiltere dışında bulunma izinleri vardır.

Aile Üyeleri

İngiltere vizesi Tier 1 (Yatırımcı) göçmenler nikahlı/nikahsız eşlerini ve 18 yaşından küçük çocuklarını, bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak davet edebilir. Bakmakla yükümlü olunan kişilere, pratisyen doktor veya diş hekimi ya da profesyonel sporcu veya spor koçu olmak dışında, İngiltere tam çalışma hakkı verilecektir.

Önemli: Bu belgedeki içerikler sadece genel bilgi vermek için yazılmıştır ve yasal veya profesyonel tavsiye saplama amacı yoktur. Bu belgedeki bilgilere güvenmenin neticesinde oluşabilecek kayıplar veya zararlar konusunda doğrudan veya dolaylı bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Harekete geçmeden önce burada belirtilen ifadeleri teyit ettirmeleri okuyuculara önerilir; özel durumlarınız için uzman tavsiyeleri gerekebilir. Uygun olduğunuzda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. © TELİF HAKKI BİLDİRİMİ: Tamamının veya bir bölümünün yeniden üretimi, ABROADBİZ önceden yazılı izni olması haricinde kesinlikle yasaktır. İngiltere göçmenlik

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?