İNGİLTERE

Tier 2 (Şirket İçi Transfer)

BAŞKENT

Londra

ZAMAN DİLİMİ

UTC 0:00

YÜZÖLÇÜMÜ

243,610 km2

KONUŞULAN DİLLER

İngilizce

EN YAKIN ÜLKELER

İrlanda, Hollanda, Belçika, Fransa

KONUM

Batı Avrupa

NÜFUSU

63,742,977

PARA BİRİMİ

İngiliz Poundu (GBP)

VİZESİZ ÜLKELER

Vizesiz Ziyaret Edilebilen 157 Ülke

İngiltere vizesi türlerinden biri olan Tier 2 (Şirket içi Transfer) size, çeşitli, zengin ve mükemmel konumlanmış bir yerde yaşama şansı verir. İngiltere oturma izni ve İngiltere çalışma izni sahipleri olarak, dünyadaki yaşam standartlarının en iyilerinden, İş merkezi olarak en prestijli ve en rağbet görenlerinden birine sahip, ekonomik ve kültürel bir merkezde yaşama şansı bulur. Siz de İngiltere oturma izni ile bu avantajlardan faydalanabilirsiniz!

İngiltere vizesi kapsamındaki bu kategori, yurtdışındaki şube veya şirket merkezlerinde çalışan mevcut çalışanlarını, İngiltere oturma izni ve İngiltere Çalışma izni alarak çalışmaları için davet etmek isteyen çok uluslu şirketlere hitap eder. İngiltere vizesi kapsamındaki bu kategoride sponsor, başvuru sahibine bir sponsorluk sertifikası sağlamalı; teklif edilen maaşın ve başvuru sahibinin niteliklerinin kurallara uygunluk sağladığını garantilemelidir. Başvuru sahiplerinin, bu kategori altında başarılı şekilde başvurup İngiltere oturma izni ve İngiltere Çalışma İzni alabilmesi için başvuru türüne göre alması gereken minimum puanlar bulunur.

Önemli: İçişleri Bakanlığı bundan böyle başvuru sahiplerinin gerçekliğini ve başvurdukları iznin koşullarını karşılayıp karşılamadığı kontrol edecektir.

A. Tier 2 Kategorileri

İngiltere vizesi kategorilerinden biri olan Şirket İçi transferleri artık dört alt kategoriye ayrılıyor:

1. Kısa Dönemli Eleman

İngiltere vizesi alt kategorilerinden biri olan bu alt kategori İngiltere’ye, yerleşik işgücünden yeni bir işe alımla karşılanmayacak, yetenek isteyen bir iş için 12 ay ya da daha kısa süreliğine transfer edilen, şirketin mevcut çalışanları içindir.

Toplanması gereken puanlar, başvuru sahibinin ilk kez başvuru yapması ya da iznini uzatmasına göre değişir ve aşağıdaki gibidir:

No. 
Başvuru Gerekli PuanÖz NiteliklerGeçim
1İlk Başvuru
605010
2Uzatma Başvurusu (3 yıldan fazla uzatıldığı taktirde)705010

Uygunluk ve Koşullar

 1. İngiltere oturma izni için bu kategoriye başvurulurken yurtdışında çalışan kişinin başvuru anında, yurtdışındaki şube veya şirket merkezinde en az 12 aydır çalışmış olması gerekir.
 2. Pozisyonun üniversite mezunu seviyesinde olması, yıllık en az 30 bin £ maaşı olması ve İç İşleri Bakanlığı Uygulama Kuralları’na göre iş için uygun değerde veya üzerinde olması gerekir.
 3. Giriş iznini başarılı şekilde alan başvuru sahibine, hangisi daha kısa ise, sözleşme süresinin uzunluğuna ek olarak bir ay ya da toplam altı aylık giriş izni verilir.
 4. Eğer İngiltere oturma izni için başvuruyorsa, İngiltere vizesi Tier 2 başvuru sahibine, hangisi daha kısa ise, sözleşme süresine ek olarak 14 gün ya da başvuru sahibine daha önce verilen izin süresi ile 12 ay arasındaki fark kadar izin verilir.

Uzun Dönemli Eleman

İngiltere vizesi alt kategorilerinden biri olan bu alt kategori İngiltere’ye, yerleşik işgücünden yeni bir işe alımla karşılanmayacak, yetenek isteyen bir işle ilgili 12 ay ya da daha uzun süreliğine transfer edilen, şirketin mevcut çalışanları içindir.

Toplanması gereken puanlar, başvuru sahibinin ilk kez başvuru yapması ya da iznini uzatmasına göre değişir ve aşağıdaki gibidir:

No. 
Başvuru Gerekli PuanÖz NiteliklerGeçim
1İlk Başvuru
605010
2Uzatma Başvurusu (3 yıldan fazla uzatıldığı taktirde)705010

Uygunluk ve Koşullar

 1. İngiltere vizesi Tier 2 (Şirket İçi Transfer) için yurtdışında çalışanın başvuru anında yurtdışı şube veya şirket merkezinde en az 12 aydır çalışması gerekir.
 2. Pozisyonun üniversite mezunu seviyesinde olması, yılda en az 41.500 £ maaşı olması ve iş için uygun değer veya üzerinde olması gerekir.
 3. Giriş iznini başarılı şekilde alan başvuru sahibine, hangisi daha kısa ise, sözleşme süresinin uzunluğuna ek olarak bir ay veya toplam üç yıllık giriş izni verilecektir.
 4. Eğer oturma izni için başvuruluyorsa, 6 Nisan 2011’den önce yürürlükte olan kanunlar uyarınca halihazırda İngiltere Vizesi Tier 2 (Şirket İçi Transfer) kapsamındaki kişilere, hangisi daha kısa ise, 2 yıllık ya da sözleşme süresine eşit uzunluktaki süreye ek olarak 14 gün vize verilecektir (eğer başvuru bir iş değişikliği için yapılmıyorsa).

Yeni Mezun Stajyer

İngiltere vizesi alt kategorilerinden biri olan bu alt kategori, bir idari ya da uzmanlık rolüne hazırladığı açık şekilde belli olan, yapılandırılmış bir eğitim programının parçası olarak İngiltere’ye gelmesi gereken yeni mezunlar içindir.

Uygunluk ve Koşullar

 1. İngiltere vizesi başvurusu sahibinin, yurtdışındaki şube veya şirket merkezinde en az 3 aydır çalışmış olması gerekir ve en fazla 12 aylık giriş iznine başvurabilir.
 2. Seçilebilmek için öznitelikler için 50, geçim için 10 puan toplama gereği vardır.
 3. İngilizce bölümü altında puan toplama gereği bulunmaz.
 4. Pozisyonun üniversite mezunu seviyesinde olması, yıllık en az 24.800 £ maaşı olması ve iş için uygun değer veya üzerinde olması gerekir.

Nitelikli Çalışan Transferi

İngiltere vizesi alt kategorilerinden biri olan bu alt kategori, işlerini yurtdışında sürdürmek ya da yeteneklerini İngiltere’nin iş gücüne katmak için gerekli yetenek ve bilgileri öğrenme amacıyla, İngiltere şubesindeki üniversite mezunu seviyesindeki bir pozisyona transfer edilen yabancı çalışanlar içindir.

 Uygunluk ve Koşullar

 1. Şirkette çalışma deneyimi için minimum bir gereksinim bulunmaz.
 2. Başvuru sahiplerine en fazla 6 aylık giriş izni verilecektir. Diğer kategorilere geçiş yapılmasına veya 6 aydan daha uzun süre kalmak için İngiltere oturma izni başvurusu yapılmasına izin verilmez.
 3. Başvuru sahiplerinin bu kategori gereğince öznitelikler için 50, geçim için 10 puan toplaması gerekir.
 4. İngilizce bölümü altında puan toplama gereği bulunmaz.
 5. Pozisyonun üniversite mezunu seviyesinde olması, yıllık maaşının en az 24.500 £ olması ve iş için uygun değer veya üzerinde olması gerekir.

Önemli Not: Diğer kategorilere geçiş yapmak veya İngiltere oturma iznini 12 aydan daha fazla uzatmak için başvurmaya izin verilmez.

B. Puanlama Bölümleri

Öznitelikler

İngiltere vizesi için başvuranların bu bölüm altında 50 puan toplaması gerekir, puanlar aşağıdaki kriterler gereğince alınabilir:

 1. Geçerli Sponsorluk Sertifikası – 30 puan
 2. Uygun maaş – 20 puan

Diğer gereksinimlerin yanı sıra bu vize, başvuru tarihinin üç aydan daha fazla öncesinde çıkartılmaz. Ayrıca pozisyonun, İç İşleri Bakanlığı’nın Tier 2 sponsorları için yayınladığı uygulama kurallarındaki üniversite mezunu seviyesindeki meslekler listesinde bulunduğunun kayda geçmesi gerekir. (istisnalar için aşağıdaki geçici tedbirleri inceleyin).

Geçim

İngiltere vizesi için başvuranların bu bölüm altında 10 puan toplaması gerekir. Bu aşağıdaki yöntemlerle mümkündür:

 1. Başvuru tarihinden son üç ay öncesine ait banka hesap dökümlerini sunmak (kapanış bakiyesinin tarihi başvuru tarihinden en fazla bir ay öncesine ait olmalıdır) ve bakiyenin her zaman en az 945 £’ olması gerekir; veya
 2. İşverenin (sponsor) İngiltere’deki görevinin ilk ayı boyunca ona geçim ve barınma sağlayacağını belgelendirmesi gerekir. Lütfen yalnızca A sınıfına ait sponsorların olası çalışanların geçimini belgelendirebileceğini unutmayın.

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler İçin Geçim

İngiltere vizesi başvuru sahibinin kendi adına gerek duyduğu 945 £’a ek olarak bakmakla yükümlü olduğu her kişi için ekstra 630 £ göstermesi gereklidir.

Başvuru sahibinin sponsoru da, olası çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini belgelendirebilir.

Yerleşim ve Sınırsız Oturma İzni (ILR)

İngiltere vizesi Tier 2 (şirket içi transfer) çalışanları, aşağıdaki kategorilerde toplam 5 yılı tamamladığında, İngiltere’de süresiz oturma izni için başvurabilir. Kısa süre önce Tier 2 (şirket içi transfer) oturma izni sahibi olmak:

 • Çalışma İzni Sahibi Yeterliği (sadece Şirket-İçi Transfer üzerinden)
 • Yurtdışı bir Şirketin Temsilcisi

Bakmakla yükümlü olunan kişilerin de, önceden asıl başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak izin sahibi oldukları taktirde asıl başvuru sahipleriyle birlikte yerleşim için başvurmaya izinleri vardır (eşler için İngiltere’de asıl başvuru sahibiyle en az iki yıl birlikte yaşamış olma koşulu vardır).

Önemli: Bu belgedeki içerikler sadece genel bilgi vermek için yazılmıştır ve yasal veya profesyonel tavsiye saplama amacı yoktur. Bu belgedeki bilgilere güvenmenin neticesinde oluşabilecek kayıplar veya zararlar konusunda doğrudan veya dolaylı bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Harekete geçmeden önce burada belirtilen ifadeleri teyit ettirmeleri okuyuculara önerilir; özel durumlarınız için uzman tavsiyeleri gerekebilir. Uygun olduğunuzda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. © TELİF HAKKI BİLDİRİMİ: Tamamının veya bir bölümünün yeniden üretimi, ABROADBİZ önceden yazılı izni olması haricinde kesinlikle yasaktır. İngiltere Oturma İzni ve İngiltere Çalişma İzni

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?