İNGİLTERE

Tek Temsilci | Yabancı Bir Şirketin İngiltere Temsilciliği

BAŞKENT

Londra

ZAMAN DİLİMİ

UTC 0:00

YÜZÖLÇÜMÜ

243,610 km2

KONUŞULAN DİLLER

İngilizce

EN YAKIN ÜLKELER

İrlanda, Hollanda, Belçika, Fransa

KONUM

Batı Avrupa

NÜFUSU

63,742,977

PARA BİRİMİ

İngiliz Poundu (GBP)

VİZESİZ ÜLKELER

Vizesiz Ziyaret Edilebilen 157 Ülke

İngiltere göçmenlik için izlenebilecek çeşitli yollar bulunur. İngiltere vizesi türlerinden biri olan Tek Temsilci göçmen kategorisi, bir bireyin İngiltere’ye gelerek yabancı bir şirket adına İngiltere’de şube veya bayii kurmasına izin verir. İngiltere göçmenlik kategorilerinden biri olan bu vize için yabancı şirketin İngiltere’de başka bir temsilcisinin olmaması ve asıl iş yerinin İngiltere dışında bulunmayı sürdürmesi gerekir. Bu yetkiyle İngiltere’ye girmek isteyen İngiltere vizesi başvuru sahiplerinin İngiltere seyahati öncesi, yurt dışındaki bir İngiliz diplomatik makamından giriş izni edinmesi gerekir.

Uygunluk ve Koşullar

İngiltere göçmenlik kategorileri arasında eğer ülkeye bir tek temsilci olarak geliyorsanız, yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • İngiltere göçmenlik kategorilerinden Tek Temsilci kategorisi için, şirket merkezi ve asıl iş yaptığı yer İngiltere dışında bulunan bir şirket tarafından İngiltere dışında işe alınmış ve çalışıyor olunması gerekir .
 • Sektöre dair geniş kapsamlı tercübe ve bilgi sahibi olunması gerekir.
 • İngiltere vizesi başvuru sahibi olan ve şirketi İngiltere’de Tek Temsilci olarak temsil edecek bireyin, bu yabancı şirketin mevcut, kıdemli çalışanlarından biri olması gerekir. Biri özellikle bu pozisyon için işe alınabilir ancak işe İngiltere dışında alınması ve geçmişte başka şirketler adına şube kurma performansına sahip olması gerekir.
 • Kişisel mali değerlendirmede, bireyin hem kendinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçim ve barınmasını, kamu fonu yardımına gerek duymaksızın sağlayabilecek yeterli parasının olup olmadığına bakılır.
 • Şirketin İngiltere’deki ilk ticari varlığını kurma niyetinde olması gerekir, diğer bir deyişle kayıtlı bir şube veya yüzde yüz iştirakli bir iş gibi.
 • Yabancı şirketlerin Tek Temsilcileri’nin onaylanmış bir İngilizce dil testinden temel kullanıcı seviyesinde (Avrupa Ortak Ölçüt Çerveçesi’nde A1) geçmesi veya İngilizce dilinde eğitim veren bir kurumdan, İngiltere lisans derecesine denk bir diploması olması gerekir
 • İngiltere vizesi için bu kategorinin öne çıkan avantajlarından biri de bireyin İngiltere şubesini kurmak için herhangi tanımlı bir mali kaynağının bulnmasına gerek olmamasıdır. Gerekli sermayenin ana şirket tarafından karşılanacağı ön görülür.

Not: Eğer şirketin İngiltere’de personel işe alım yapmayan veya iş görmeyen bir tüzel kişiliği varsa da seçilmeye uygun olursunuz. Eğer şirketiniz bir İngiltere şubesi veya bayii kurmak için çalışmakta olmasına rağmen henüz kuramamışsa, önceki Tek Temsilci’nin yerine geçebilirsiniz.

Vizenin Süresi

İngiltere göçmenlik Tek Temsilci kategorisinde, ilk izin 3 yıllığına verilir ve bu 2 yıl daha uzatılabilir. İngiltere’de 5 yıl yaşadıktan sonra, süresiz yerleşim izni yani süresiz oturma izni için başvuru yapabilirsiniz.

İzin Verilen İşler

İngiltere göçmenlik Tek Temsilci kategorisinde, başka bir görev almayı planlamamanız ve ana şirketin temsilcisi olarak o pozisyonda tam zamanlı çalışmayı planlamanız gerekir. Kazanılması gereken para miktarında veya bireyin eğitim düzeyinde alt limit gereksinimi bulunmaz.

Gazete, Haber Ajansı veya Yayın Kuruluş Çalışanları

As an employee of an overseas newspaper, news agency or broadcasting organization, you can come to the UK if you’re being posted here on a long-term assignment.

Eğer İngiltere göçmenlik başvurunuzu yabancı bir gazete, haber ajansı veya yayın kuruluşu çalışanı olarak yapıyorsanız, uzun dönemli bir görev için gönderiliyorsanız İngiltere’ye gelebilirsiniz.

Sınırsız Oturma İzni (ILR)

İngiltere göçmenlik koşullarında, başvuran kişinin Sınırsız Oturma İzni’ne başvurma hakkı kazanması için İngiltere’de Tek Temsilci olarak 5 yıl geçirmesi gerekir ve diğer herhangi bir kategorideki izinler seçilme sürecine dahil sayılmaz. İngiltere göçmenlik için Sınırsız Oturma İzni’ne başvururken asıl başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını doldurmuş her kişi, İngiltere’de Yaşam sınavını başarıyla geçmelidir (bakmakla yükümlü olunan kişiler, alternatif olarak vatandaşlık müfredatına sahip bir ‘Başka Dilleri Konuşanlar İçin İngilizce’ (ESOL) sınavına da girebilir). Ayrıca asıl başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını doldurmuş her kişinin B1 seviyesi (Orta seviye) veya denginde, İngilizce konuşma ve dinleme yetisine sahip olması gerekir.

Uzatma Başvurusu

İngiltere göçmenlik uzatmak için sunulması gereken bazı kanıtlar bulunur, bunlar aşağıdaki gibidir:

 • İngiliz şirketinin kurulduğunu, yasal olarak kayıtlı olduğunu ve İngiltere’de aktif ve iş görüyor olduğunu göstermek için, İngiliz şirketinin ticari faaliyetleri sunulmalıdır. Bu genellikle şirket hesapları, kontratlar, faturalar, vergi iadeleri ve benzeri belgelerle gösterilir.
 • Halen ilk vizenizi aldığınız işveren için çalışıyor olduğunuzun kanıtı
 • Ayrıca İngiltere göçmenlik için yabancı şirketin beş yıllık süreç boyunca ana faaliyet merkezinin İngiltere dışında olduğu ve en son verilen izne bağlı koşullara sadık kalmayı sürdürdüğü de gösterilmelidir.
 • Şirketin yaratması gereken bir minimum ciro seviyesi koşulu olmasa da şirketin Tek Temsilci’yi destekleyebilmek için yeterli istikar seviyesine sahip olduğu ve devam eden bir ticari işletme olduğu belirtilmelidir.

Aile Üyeleri

İngiltere göçmenliksürecinde aile üyeleriniz (‘bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler’) bu vize dahilinde sizinle birlikte İngiltere’ye gelebilir. Eğer aile üyeleriniz Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre dışındansa bir vizeye sahip olmalıdır.

‘Bakmakla yükümlü olunan kişi’ aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Nihaklı veya nikahsız eşiniz
 • 18 yaşını doldurmamış çocuğunuz

Önemli: Bu belgedeki içerikler sadece genel bilgi vermek için yazılmıştır ve yasal veya profesyonel tavsiye saplama amacı yoktur. Bu belgedeki bilgilere güvenmenin neticesinde oluşabilecek kayıplar veya zararlar konusunda doğrudan veya dolaylı bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Harekete geçmeden önce burada belirtilen ifadeleri teyit ettirmeleri okuyuculara önerilir; özel durumlarınız için uzman tavsiyeleri gerekebilir. Uygun olduğunuzda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. © TELİF HAKKI BİLDİRİMİ: Tamamının veya bir bölümünün yeniden üretimi, ABROADBİZ önceden yazılı izni olması haricinde kesinlikle yasaktır. İngiltere göçmenlik

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?