AbroadBiz Hizmetleri

Yat Tescil Hizmeti

Bir yat satın almak büyük bir malvarlığı edinmedir, bundan dolayı mülkiyet tescili ve doğru sancak seçimi ve mülkiyet mahremiyeti gibi hususlar ihmal edilemez.

AbroadBiz ihtiyaçlarına en uygun olacak kolay bayrak hakkında bilgilendirerek, yatınızı koruyacak bir şirket aracı bünyesinde barındırarak veya yatınız üzerindeki vergi yükünü azaltmak için etkili vergi planı yürürlüğe koyarak (bu özellikle KDV’si ödenmemiş AB sularında denize açılmayı hedefleyen yatlar içindir) yolun her adımında size rehberlik edebilir.

Bizim uzmanlığımızı kullanarak, sunduğumuz hizmetlerin verimliliği ve maliyet verimliliği hakkında içiniz rahat olabilir.

Gerekli belgeler/bilgiler:

1) Kayıt gereksinimleri büyük ölçüde değişiklik gösterdiğinden yatınızın özel mi yoksa ticari amaçlar için mi kullanılacağına dair belirtiniz.

2) Yatınızı barındıracak bir şirket kurarak devam etseniz de (birçok hükümette bir yata sahip olmanın tek yolu budur) veya doğrudan yatı kendi adınıza kayıt ettirseniz de, sizin, birey bir yat sahibi olarak, veya şirket sahipleri ve onun aday yöneticileri aşağıdakileri hazırlamak zorundadır;

  1. Noter tarafından onaylı geçerli bir pasaportun kopyası;
  2. Güncel (3 aydan az) bir elektrik/su/doğalgaz vb gibi hizmet faturası veya banka hesabı özeti veya kredi kartı özeti formunda ikametgah adresinin (posta kutusu kabul edilmez) doğrulanması;
  3. Söz konusu bireylerin kişisel hesaplarının bulunduğu bankadan bir banka referans mektubu (referans bankanın bireyi en az iki yıldır tanıdığını ve müşteri-banka ilişkisinin bakanın memnuniyetine sürdürüldüğünü beyan etmelidir.)

3) Bir yat ile ilgili, biz kayıt formlarının çoğunu tamamlarken ve çeşitli formaliteler ile ilgilenirken yalnızca sizin tarafınızdan temin edinilebilecek belirli belgeler olduğunu lütfen not ediniz. Bunlar genellikle şöyledir:

  1. İnşaatçı Ruhsatı (eğer yat yeni inşa edilmişse ve/veya herhangi bir bayrak altında kayıt edilmemişse) veya Satış Bordrosu (eğer yat önceden sahip olunmuşsa ve yeni bir sahibe aktarılmışsa, yani siz veya şirketiniz);
  2. Delesyon Ruhsatı veya bir önceki Gemi Sicil Dairesine veya Denizcilik Yetkililerine artık kayıt olmadığı sonucuna vardıran kanıt;
  3. Bir araştırmacı tarafından geminin kayıt edileceği Gemi Sicil Dairesine veya Denizcilik Yetkililerine verilen Araştırma /Tonaj Ölçümü Ruhsatı (yatın hangi ülkede kayıtlı olmasını istediğinizi bildiğimizde hangi araştırmacıların kabul edildiğini size bildirebiliriz.)

 

Kayıt gerekleri ülkeden ülkeye değişir, bu yüzden daha öte detaylar ve belgeler sağlamanız istenebilir.

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?