AbroadBiz Hizmetleri

Marka & Patent Tescil Hizmeti

Bir marka, ürün imalatçısını diğerlerinden ayırmaya yardımcı olan bir sembol, söz, tasarım veya kelimedir. Dünya çapında kullanılan bir şirketin temel bir tanımlayıcısıdır. Ünlü bir markanın bir örneği Apple’dır, ki o da ısırılmış bir elma ile gösterimlenir. Bu işaretin hiçbir yazısı yoktur, bu yüzden imajın kendisi Apple için temel tanımlayıcıdır. Benzer olarak, bir hizmet işareti aynı özellikleri izler fakat farklıdır çünkü bir hizmeti tanımlar. Tanınmış bir hizmet işaretinin bir  örneği de işareti altın bir ‘M’ olan ve 1955’ten beri her yaş tarafından global olarak tanınan McDonald’s’dır. Buna ek olarak, bazı koşullarda, marka/hizmet işaretleri renkler, müzik ve koku da içerebilir. Örneğin, Coca-Cola kırmızı ve beyaz kombinasyonu ile, ve Nokia da eşsiz müziği ile tanınır.

Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet

Lakin, ‘Fikri Mülkiyet’in edebiyat ve müzik gibi birinin görebileceği, dokunabileceği ve hissedebileceği fiziksel somut bir örneği yoktur. Ticar isimler, artistik dizaynlar ve dijital programlama da fikri mülkiyet grubunun bir bölümüdür. Somut mülkiyet gibi, fikri mülkiyet sahip olunabilir, satın alınabilir, satılabilir, aktarılabilir, ve/veya lisanslanabilir. Fikri mülkiyet sahipliği sistemleri diğerlerine nazaran tarihsel olarak yenidir.

Ticari Marka Tescili

Yeni bir işaret edinmeden, nitelikli bir avukat tarafından bir araştırma yürütülmesi ve değerlendirilmesi tavsiye edilir. Başkası sanal olarak zaten aynı işaretin haklarına sahip olmuş olabilir, ve yeni markanıza yatırım yapmadan önce bunun veya çelişkili potansiyel işaretler hakkında bilgi sahibi olmanız daha iyidir. Bilgi eksikliği normalde ticari marka ihlaline bir savunma değildir. Garantili olanın araştırmasının kapsamı işaretin, ürünlerin veya kullanılması için olan servislerin veya kullanılması amaçlanan ülkelerin doğasına dayanır.

Ticari Marka Sembolleri

Ticari markalar çoğunlukla işaret koymayla veya sembollerle kullanılır, yani Reg. olarak da bilinen ®,  TM, ve SM. Bu semboller bir ticari markanın kayıtlı olup olmadığını sınıflandıran ticari marka tanımlayıcıları olarak görev yaparlar. Kayıtsız Ticari markalar, rakiplerini ve potansiyel müşterilerine yasal olma planlarını bildirme ve diğerlerini onu kullanmaktan vazgeçirmek için TM ve SM sembollerini kullanırlar. Her bir işaret farklı bir amaç için kullanılır; SM bir hizmet işareti için kullanılırken TM bir ticari marka için kullanılır.  ® bu sembol kayıtlı bir ticari markayı ifade eder. Bu küçük ama güçlü sembol  sahibe bir sorun çıkması durumunda ihlale karşı hak talep etme olanağı tanıyacaktır. Güvenli karlar elde etmek için ticari markanızı kaydetmek her zaman iyi bir fikirdir. Ticari markanızın korunması sizin kayıt ülkenize bağlıdır, ki bunun da inişleri çıkışları vardır. Her bölgesel ofis aynı yaraları sağlamayacaktır, bu yüzden gereken tüm bilgiyi ve korunmayı alabilmeniz için ülkenizi akıllıca seçiniz.

TÜYO

Bir ticari marka sembolü ne kadar eşsiz olursa o kadar az kopyalanma şansı vardır, ki bu da daha fazla koruma anlamına gelir. Aynı zamanda başarılı işaretlerin normalde hizmetle veya ürünle hiçbir ilgisi olmadığını bilmek de iyidir.

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?