AbroadBiz Hizmetleri

İdari Destek

Temsilci Hissedarlar ve Yöneticiler

Neden Müşteriler temsilci hissedar ve yönetici ihtiyacı duyar?

Nizami gereksinimleri yerine getirmek için, yerleşik bir yönetici veya hissedar bazı ülkelerde gereklidir. Örneğin, Singapur, İrlanda, Brezilya ve Avusturalya’da yerleşik bir yönetici gereklidir. Yerleşik bir hissedar Endonezya ve Kuveyt’te gereklidir. İngiltere gibi bazı ülkelerde kurumsal banka hesabı açabilmek için yerel bir yönetici veya yerel bir hissedar bir gereksinimdir.

Hükümete dayanarak hissedarların ve yöneticilerin asgari sayısı değişebilir, örneğin Singapur’da sadece bir hissedar ve yöneticiden Tayland’da en az 7 hissedara kadar veya Filipinler’de 5 yöneticiye kadar.

Şeffaflık maksadı için, tüm saygın, gelişmiş ülkeler hissedarların ve yöneticilerin çevrimiçi bir kamu sicilini yayınlar. Bizim müşterilerimizin bazıları çeşitli sebeplerden dolayı mahremiyet ihtiyacı duyar.

Müşterimiz nasıl korunur?

AbroadBiz müşterilerimize her bir temsilci profesyonel, pasif yönetici ve hissedar ile ilgili gerekli özenle detaylı bilgi sağlayacaktır.

Yalnızca Müşterimizin banka imzacısı olacaktır, temsilciler değil; AbroadBiz ve Müşterimiz her iki tarafı da korumak için hüküm ve koşulları çerçeveleyen bir hizmet anlaşması imzalar.

Lakin, temsilci hizmetlerini kullanmak Müşterimizi, gelirini ve malvarlığını bildirmesinden ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmesinden muaf tutmaz. Vergi kaçakçılığına olanak sağlayan hizmetler sağlamıyoruz ve vergi tahsilatı ve AML/CFT hükümleri ile uyumlu olduğundan emin olmak için etkin bir şekilde bankalarla ve Hükümetlerle işbirliği içinde olacağız.

Sekreterlik Hizmetleri

Bazı hükümetler şirket sekreterinin mukim bir birey olmasını zorunlu kılar. AbroadBiz şirketiniz için adlandırılmış şirket sekreteri sağlar. Sekreterin sorumlulukları aşağıdaki gibidir;

  • Kanuni defterleri tutmak,
  • Yöneticinin ve hissedarın toplantılarının dakikalarını hazırlamak,
  • Şirketlerin kayıtları ile yasal formları hazırlamak ve doldurmak,
  • Gelecek vergi ve muhasebe vade sonu hakkında bilgilendirmek.

Temsilci Hissedar

Temsilci hissedar şirketin gerçek sahibini, o şirketin sahipliği ile alenen ilişkilendirilmesinden korumak için atanır.

Temsilci hissedarın atanması üzerine, bir Temsilci Hizmeti Anlaşması (emanete bırakılan mal beyannamesi) müşteri ve temsilci arasında imzalanacaktır. AbroadBiz tarafından tanıtılan temsilci hissedarlar en yüksek derece haysiyet ve mahremiyet ile çalışırlar.

Temsilci Yönetici

Temsilci yönetici hizmeti en yüksek derece gizlilik ve mahremiyeti sağlamak için kullanılır, yöneticinin ismi şirket belgelerinde, her iş sözleşmesinde ve, sonunda, hükümetin iş sicilinde bulunacaktır. Temsil hizmeti kullanımının başka bir avantajı da ‘yönetim ve kontrol’ meselesini kesin olarak yüksek vergili bir hükümetin dışında yerleştirmektir.

Bir temsilci yöneticinin atanması durumunda, bir Temsilci Hizmeti Anlaşması müşteri ve temsilci arasında imzalanacaktır. Müşteriye, temsilcinin yalnızca müşterinin isteği ve ön onayı üzerine hareket edeceği veya belge imzalayacağının garantisini verir.

AbroadBiz tarafından tanıtılan profesyonel yöneticiler en yüksek derece haysiyet ve mahremiyet ile çalışırlar.

Yerel Şirket Müdürü

Ticari mevzuata göre İsviçre, İrlanda, Brezilya, Avustralya ve Singapur gibi bazı ülkelerde bir şirket kurmak için bir yerel şirket müdürü zorunluluktur. Yerel şirket müdürünün, o ülkenin vatandaşlığına veya ikametgahına sahip olması gerekir. AbroadBiz, müşteri ve yerel yönetici arasındaki hizmet anlaşması üzerine Profesyonel yönetici temin eder.

Ofis Seçenekleri

Dünyada herhangi bir ülkede şirket kurmak için ilgili ticaret odasına ve ilgili yetkili kişiye resmi bir adres göstermeniz gerekir. AbroadBiz müşteri topluluğuna kayıtlı bir Ofis, sanal Ofis veya fiziksel adres hizmeti sağlayabilir.

Sanal ofis hizmetleri

AbroadBiz dünyada 20’den fazla ülkede sanal ofis temin eder, AbroadBiz müşterilerimize sanal ofis hizmeti temin eder. Sanal ofisler Müşterilerimiz işlerini yürütmesine yardımcı olan uygun maliyetli, profesyonel bir yöntemdir.

Sanal bir ofis adresi şunları içerebilir; i) bir şehir merkezi iş adresi ii) otomatik iletilen telefon ve faks hizmeti veya iii) personelimiz tarafından cevaplanan özel bir telefon hattı iv) posta iletme hizmetleri ve v) yerel bir faks numarası ve eposta adresi sağlama.

Sanal ofis adresinin Müşterilerimize avantajları şunları içerir; i) yerel müşterilerle satışları tamamlamakta yardım, ii) şirket hesabı açmak daha kolay iii) Müşteri toplantıları için toplantı odası tesislerimizin ücretsiz kullanımı;

AbroadBiz aktif olmayan sanal ofis hizmeti şunları içerir; i) yalnızca faturalama maksatları için bir iş adresi, posta iletimi için değil ii) yalnızca faturalama maksatları için bir iş telefon numarası, telefon mesaj servisi için değil ve iii) yalnızca faturalama maksatları için bir iş faks numarası, faks iletimi hizmeti için değil;

Paylaşımlı ofis alanı

20’den fazla ülkede, AbroadBiz müşterilerimize paylaşımlı ofis hizmetleri sağlar. Daimi bir ofis alanı için uzun bir kira sözleşmesi imzalamaktan daha uygun maliyetli bir alternatif.

Paylaşımlı bir ofis şunları içerebilir; i) şehir merkezimizde bir masa ve bilgisayar, ii) telefon ve faks cevaplama hizmeti iii) şirketinizin yön işaretleri iv) bedava wifi ve yan gereksinimler.

Kayıtlı Adres

AbroadBiz işini en uygun maliyetli şekilde başlatmak isteyen müşterilerimize sağlar.

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?