fbpx
antigua-and-barbuda

ANTİGUA & BARBUDA

Yatırım Yoluyla Antigua Vatandaşlık Programı

BAŞKENT

Saint John´s

ZAMAN DİLİMİ

(UTC-04:00)

YÜZÖLÇÜMÜ

442.6 km2

KONUŞULAN DİLLER

İngilizce (resmi), Fransız lehçesi

EN YAKIN ÜLKELER

Porto Riko, Dominika, St. Kitts ve Nevis

KONUM

Karayipler, Karayip Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu arasındaki adalar

NÜFUSU

91,295

PARA BİRİMİ

Dopu Karayipler Doları (XCD), Amerikan Doları’na bağlı

VİZESİZ ÜLKELER

155 Vizesiz Ülke

İngilizce konuşan Leeward Adaları’nın en büyüğü olan Antigua ve Barbadua, mavi suların ve beyaz kumların en güzellerinin biraraya gelmesiyle oluşan büyüleyici plajlarıyla oldukça çekicidir. Gelin burada kışlık evleri olan ünlü ailelerine katılın ve Oprah Winfrey, Eric Clapton gibi çok daha fazla ünlüyle komşu olun

Antigua ve Barbuda Bir Bakışta

Antigua parayla vatandaşlık , aslen volkanik bir ada olmasına rağmen, yüksekliğin en fazla 402 metreyi bulduğu düzlük bir adadır. Yumuşak beyaz bulut kümeleri taşıyan rüzgarları, hoş esintiler yaratır. Yerliler tarafından Waladli veya Wadadli olarak da anılan Antigua, Antigua ve Barbuda ülkesinin ana adasıdır.

Antigua parayla vatandaşlık, şaşırtıcı sarı ve beyaz kumlu plajları, turkuaz ve berrak suları, gölgeli palmiyeleri ve Karayipler’e özgü atmosferi ile ünlüdür. Adaların tek cazibe merkezi plajları değildir. Antigua ve Barbuda’nın başkenti ve en büyük şehri olan St. John’s, kuzeybatıda yer alır ve büyük gemileri barındırabilen derin bir limana sahiptir. Yenilenmiş bir İngiliz kolonyal deniz istasyonu olan Nelson’s Tersanesi, turistler arasında popüler bir konumundadır. Antigua, ünlü İngiliz Amiral Lord Horatio Nelson’a ev sahipliği yapmaktan gurur duymaktadır ve orada yaşadığı zamanlardan kalan pek çok efsaneyi özenle korur.

Eğer Antigua’da yaşamak bir sahilde yaşamaksa, komşu ada Barbuda sahilin kendisidir diyebiliriz. Antigua’nın 30 mil kuzeyinde bulunan, deniz seviyesindeki bu mercan adası, seyrek nüfusludur ve gelişmemiş bir plajla çevrili geniş bir lagünü çevreler. İngilizce konuşan Leeward Adaları’nın en büyüğü olan Antigua, 1970’lerden beri Karayipler’de bir turizm merkezi olagelmiştir. Karayip’in bu turizm merkezi, dünyanın en güzel plajlarından bazılarına sahiptir ve yıl içinde açılması planlanan yeni bir havaalanı terminaline sahip olan bu ikiz adalar, Avrupa’dan ve Amerika’dan günlük uçuşlar için elverişlidir.

Yasal Zemin

2013’ün başında, Antigua ve Barbuda Senatosu adalarda büyümeyi teşvik etmek için Yatırımla Vatandaşlık Programı (YVP) kurmaya karar verdi. Antigua uzun zamandır Karayipler için uluslararası bir merkez olagelmiştir ama bu yeni vatandaşlık programı, turizm ve finans sektörlerine extra hayat kazandırmaktadır.

Neden Antigua ve Barbuda?

Antigua ve Barbuda, Lesser Antilleri’ndeki Leeward Adaları’nın doğu kavisinde, Atlas Okyanusu’nu Karayip Denizi’nden ayırmaktadır. Antigua, Porto Riko’nun 650 km güneydoğusunda; Barbuda, Antigua’nın 48 km güneyinde ve yerleşimsiz Redonda adası Antigua’nın 56 km güneybatısında yer alır. Antigua’ya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere’den kolayca erişilebilir. 2015 yılında açılan VC Bird Uluslararası Havalimanı’nın (ANU) yeni terminali, Toronto, Miami, New York, Charlotte, Atlanta, San Juan ve Londra-Gatwick’ten kesintisiz ticari uçuşların yanı sıra Karayipler bölgesi içinde günlük uçuşlara da ev sahipliği yapıyor. Kardeş ada Barbuda’ya devam etmek isteyen ziyaretçiler, Cordington’a adalar-arası uçuşla kısa bir yolculuk yapabilirler.

Konum

442 kilometrekarelik toplam büyüklük ve 80.000’i aşan nüfus, Antigua ve Barbuda’yı Karayipler’de 9. büyük ülke kılmaktadır. Bu ekonomik vatandaşlık programı, sizin ve ailenizin 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etmesini kolaylaştırır.

Uygunluk ve Koşullar

Antigua parayla Vatandaşlık Programı, 2012’de türünün ilk örneği olarak oluşturulmuş bir programıdır. Program, başvuru sahiplerinin karşılaması gereken çeşitli koşullar karşılığında birçok avantaj sunmaktadır. Antigua ve Barbuda vatandaşlığına hak kazanmak için, başvuru sahipleri aşağıdaki kriterlere ek olarak aşağıda Yatırım Seçenekleri bölümünde belirtilen yatırım gerekliliklerinden birini yerine getirmelidirler:

 • Seçkin bir karaktere sahip olmak;
 • Sabıka kaydı olmamak;
 • Mükemmel sıhhatte olmak;
 • Yüksek gelir sahibi olmak;
 • (Başvuruda belirtilen aile üyeleriyle beraber) 5 yıl içinde ülkede en az 35 gün kalmış olmak

Şubat 2016’dan itibaren Antigua ve Barbuda İran’dan gelen başvuruları da kabul etmeye başladı.

Vatandaşlığın verilmesi yalnızca hükümetin takdirine bağlıdır ve başvuranın onay alacağı konusunda bir garanti yoktur. 

Yatırım Seçenekleri

Yatırımcılara kolaylık sağlamak konusunda oldukça aktif olan hükümet, ekonomik büyümeyi teşvik etmek, gelişmeleri ülkeye çekmek, ülkedeki doğrudan yabancı yatırım akışını artırmak, altyapı gelişimini desteklemek ve sürdürülebilir bir gelecek sağlayabilecek bir mekanizma olması için Yatırımla Yoluyla Yurttaşlık Programını benimsemiştir. Bu stratejinin uygulanmasının bir sonucu olarak yatırımcılar, Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı’na hak kazanmak için farklı yollar seçebilirler.

1. Gayrimenkul Yatırımları

Satın alınan mülk, önceden onaylanmış bir gayrimenkul geliştirme alanında en az 400,000 ABD Doları değere sahip olmalıdır. Yatırım minimum 5 yıldır devam ediyor olmalıdır. Mülk satın alımına ek olarak mülk kaydı, işleme ücreti ve vergiler de ödenmiş olmalıdır.

1. Ulusal Kalkınmaya Katkı veya Müşfik Bağış

Yüksek gelirli bireyler, Ulusal Kalkınma Fonu ya da onaylı bir yardım derneğine en az 200,000 ABD Doları para yardımı yapmayı tercih edebilir.

3. Şirket Kurmak

Başvuru sahibi kişi, bir iş kurmak ve yurttaşlık başvurusunda bulunabilmek için 1,500,000 ABD Doları tutarında yatırım yapabilir. İki veya daha fazla aday, her birinin en az 400,000 ABD Doları katkıda bulunması ve toplam yatırımın en az 5,000,000 ABD Doları’na eşit değerde olması şartıyla ortak bir işletme yatırımı yapabilir.

Başvuru Ücretleri

 • 50,000 USD: Başvuru Sahinbi
 • 50,000 USD: Başvuru sahibinin eşi
 • 25,000 USD: 18 yaş altı bakmakla yükümlü olunan çocuk
 • 25,000 USD: 18 yaş üstü bakmakla yükümlü olunan kişi

Tüm başvurular, sadece hakeden başvuru sahiplerine Antigua ve Barbuda vatandaşlığı tanınmasını sağlamak için titiz bir durum tespit incelemesine tabi tutulur. Aşağıdaki tabloda belirtilen şekilde 11 yaşın üzerindeki her aile üyesi için durum tespiti ücreti alınır. Durum tespit ücreti, belirlenmiş acenteler tarafından başvurunun ibraz edilmesinden sonra ödenir ve iadesi yoktur.

 • 7,500 USD: Başvuru sahibi
 • 7,500 USD: Başvuru sahibinin eşi
 • 2,000 USD: 12-17 yaş aralığındaki bakmakla yükümlü olunan çocuk
 • 4,000 USD: 17 yaş üstü bakmakla yükümlü olunan kişi

Her aile üyesi, pasaportlarının verilmesi için belirtilen miktarı ödemelidir. Biyometrik pasaport ücretleri kişi başına 300 USD’dir.

Tüm başvuru ücretleri Antigua ve Barbuda hükümetince tahsil edilir ve değişikliğe tabidir. Bu ücretler, başvuranların sayısına ve sürecin güçlüğüne bağlıdır. Herhangi bir sorunuz varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Aile Üyeleri ve Tabi Kişiler

Antigua Parayla Vatandaşlık edinmek için Başvuru sahibi, Milli Kalkınma Fonu’na ek bağış gerekmeksizin eş, tabi olan çocuk ve 65 yaş üstü ebeveynlerini başvuru kapsamına alabilir, ancak her bir kişi için ücret bölümünde belirtilen durum tespit ücretleri ödenecektir.

Önemli: Bu belgedeki içerikler sadece genel bilgi vermek için yazılmıştır ve yasal veya profesyonel tavsiye saplama amacı yoktur. Bu belgedeki bilgilere güvenmenin neticesinde oluşabilecek kayıplar veya zararlar konusunda doğrudan veya dolaylı bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Harekete geçmeden önce burada belirtilen ifadeleri teyit ettirmeleri okuyuculara önerilir; özel durumlarınız için uzman tavsiyeleri gerekebilir. Uygun olduğunuzda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. © TELİF HAKKI BİLDİRİMİ: Tamamının veya bir bölümünün yeniden üretimi, AbroadBiz önceden yazılı izni olması haricinde kesinlikle yasaktır.

©2021 AbroadBiz, All right and copyright reserved by AbroadBiz  https://www.abroadbiz.com

Log in with your credentials

Forgot your details?