AMERİKA

Şirket İçi Transfer (L1A)

BAŞKENT

Washington DC

ZAMAN DİLİMİ

UTC

YÜZÖLÇÜMÜ

318,892,103

KONUŞULAN DİLLER

İngilizce, İspanyolca

EN YAKIN ÜLKELER

Meksika, Bahamalar, Kanada, Belize

KONUM

Kuzey Amerika

NÜFUSU

318,892,103

PARA BİRİMİ

ABD doları (USD)

VİZESİZ ÜLKELER

Vizesiz Ziyaret Edilebilen 155 Ülke

Amerika Göçmenlik ile Amerikan Rüyasını kendi gözlerinizle görmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşının! Amerika göçmenlik size sağlam bir ekonomiye, fırsat zenginliğine ve dünyadaki en yüksek yaşam standartlarından birine sahip ve çeşitli kültürlerin kaynaşma noktası olan bu ülkede yaşama şansı verir!

Amerika Göçmenlik İçin şirket İçi Transfer (L1A)

Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırması bir ABD işvereninin, kendine bağlı yabancı ofislerinin birinden, Amerika’daki ofislerinden birine, yönetici veya müdür transfer etmesine imkan verir. Bu Amerika göçmenlik sınıflandırması ayrıca henüz kendine bağlı bir Amerika ofisi bulunmayan bir yabancı şirketin, bir ofis kurmak amacıyla Amerika’ya yönetici veya müdür göndermesini de sağlar.

Yugunluk ve Koşullar

 • Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında bir yabancı şirketle şartlara uyan bir ilişkisi (ana şirket, şube, bayi veya bağlı şirketlere şartlara uyan kuruluşlar adı verilir) olmalıdır; ve
 • Hak sahibinin Amerika’da kalma süresi boyunca, Amerika’da ve en az bir diğer ülkede, doğrudan veya şartlara uyan bir kuruluş aracılığıyla, bir iş veren olarak hali hazırda iş yapıyor veya gelecekte yapacak olmalıdır. Yapılan işin uygulanabilir olması gerekse de, bunun uluslararası ticaretle ilgili olma şartı yoktur.
 • Genellikle şartlara uyan yabancı bir kuruluş için, Amerika’ya giriş kabulünden hemen öncesinde olmak kaydıyla, üç yıl içinde bir yıl boyunca kesintisiz çalışmış olmaslıdır; ve
 • Amerika’ya, aynı işverenin bir şubesi veya onun şartlara uyan kuruluşlarından birinde bir yönetici veya idareci yetkisiyle hizmet vermek için girme izni almak istiyor olmalıdır; ve
 • Eğer kalma süresi uzatması talep ediliyorsa, yeni ofis Amerika göçmenlik L-1’in Amerika’ya giriş izni almasından sonra bir yıl içerisinde aktif ve iş görüyor olmalıdır.
 • Eğer Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında kalma süresi uzatması talep ediyorsanız, yeni ofis 1 yıl sonra bir yönetici veya idari pozisyonunu desteklemelidir.

L-1A Çalışanlar İçin Uygunluk ve Koşullar

Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasına hak kazanabilmek için adı geçen çalışanın:

 • Genellikle şartlara uyan yabancı bir kuruluş için, Amerika’ya giriş kabulünden hemen öncesinde olmak kaydıyla, üç yıl içinde bir yıl boyunca kesintisiz çalışmış olmalıdır; ve
 • Amerika’ya, aynı işverenin bir şubesi veya onun şartlara uyan kuruluşlarından birinde bir yönetici veya idareci yetkisiyle hizmet vermek için girme izni almak istiyor olmalıdır;

Yönetici yetkisi genellikle çalışanın fazla gözetim altında olmaksızın geniş kapsamlı karar verme yeteneğine işaret eder.

İdareci yetkisi genellikle çalışanın, profesyonel çalışanların işlerini denetleme ve kontrol etme ve kuruluşu veya kuruluşun bir bölümünü, altbölümünü, işlevini ya da bileşenini idare etme yeteneğidir. Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında bu ayrıca, çalışanın kuruluşun temel önem taşıyan üst seviyedeki bir işlevini, diğer biri tarafından doğrudan denetlenmeden idare edebilme yeteneği de olabilir.

L-1A Kategorisinde İş Yapmak

Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında iş yapmak, şartlara uyan bir kuruluş tarafından, ürün ve/veya hizmetlerin düzenli, sistemli ve sürekli olarak sağlanması demektir. Buna, şartlara uyan kuruluşun Amerika veya başka bir ülkede yalnızca bir temsilci veya ofis bulundurması dahil değildir.

Yeni Ofisler

Amerika göçmenlik için, bir çalışanını yeni bir ofis kurmak amacıyla bir yönetici veya idareci olarak Amerika’ya göndermek isteyen yabancı işverenlerin şunları göstermesi gerekir:

 1. İşverenin yeni ofisi barındırmak için yeterli fiziksel mülkü sağlamış olduğu;
 2. Çalışanın dilekçeyi doldurmadan önceki üç yıl içinde, bir yıl boyunca kesintisiz şekilde, yönetici veya idareci olarak çalışmış olduğu; ve
 3. Planlanan Amerika ofisinin, dilekçenin onaylanmasından sonra bir yıl içerisinde, bir yönetici veya yönetim pozisyonunu destekleyebileceği.

Amerika Göçmenlik L-1A İçin Kalış Süresi

Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında, Amerika’ya yeni bir ofis kurmak üzere giriş hakkı kazanan çalışanlar için, ilk kalış süresi olarak en fazla bir yıla izin verilir. Tüm L-1A çalışanları için, kalış süresini uzatma talebi en fazla 2 ekstra yıllık artışlar şeklinde kabul edilir ve bu çalışanın 7 yıllık üst sınıra ulaşmasına kadar devam eder.

Birey bu vize seçeneğinin süresini doldurduğunda, E-2 veya bir H-1B vizesi gibi başka bir göçmen olmayan vize çeşidine hak kazanabilir. Amerika göçmenlik için ayrıca ABD’deki işverenin, istihdamla ilgili Green Card kategorilerden birinde onlar için başvuru yapması da mümkündür. Birçok L-1A hak sahibi, ayrıca EB-1 Çokuluslu İdareci veya Yönetici Green Card’ına da hak kazanabilir.

Aile Uyeleri

Amerika göçmenlik L-1A sınıflandırmasında, transfer edilen çalışana eşi ile 21 yaşını doldurmamış ve evlenmemiş çocuğu eşlik edebilir veya onun ardından gelebilir. Bu aile üyeleri, zaten Amerika’daysa ve statü değişimi ya da L-2 sınıflandırmasındaki kalış süresini uzatmak istiyorlarsa toplu olarak başvuru yapabilirler.

L-1 çalışanlarının eşleri Form I-765, Çalışma İzni Başvuru formunu doldurarak çalışma izni almak için başvurabilir. Bunu sosyal güvenlik numaralarını alır almaz ve ABD’de bulundukları an yapmaları gerekir. Çalışma İzni Belgesi kartı sahibine genellikle istediği herhangi bir işte çalışma izni verilir.

Önemli: Bu belgedeki içerikler sadece genel bilgi vermek için yazılmıştır ve yasal veya profesyonel tavsiye saplama amacı yoktur. Bu belgedeki bilgilere güvenmenin neticesinde oluşabilecek kayıplar veya zararlar konusunda doğrudan veya dolaylı bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Harekete geçmeden önce burada belirtilen ifadeleri teyit ettirmeleri okuyuculara önerilir; özel durumlarınız için uzman tavsiyeleri gerekebilir. Uygun olduğunuzda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. © TELİF HAKKI BİLDİRİMİ: Tamamının veya bir bölümünün yeniden üretimi, AbroadBiz önceden yazılı izni olması haricinde kesinlikle yasaktır.

©2018 AbroadBiz Bütün Haklar ve İçerekler AbroadBiz Aittir

Compare

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?